Terminarz szkoleń

Turnus Przygotowujący do zmiany sposobu żywienia z drogi jelitowej na doustną (dzieci z PEGiem).

Termin: 9 – 13 kwietnia 2018

Godziny: 10:00 – 16:00 (mogą ulec zmianie)

Pięciodniowy turnus przygotowyjący do zejścia z gastrostomii (PEG – przezskórna gastrostomia endoskopowa).

Trurnus dla rodziców z dziećmi z PEG iem.

Zapisy dzieci tylko po wstępnej klasyfikacji u lekarza pediatry, rehabilitanta Agaty Trafalskiej (e-mail: atrafalska@gmail.com, telefon: 608 497 602).

Plan turnusu przygotowującego do zejścia z PEG a

 

 1. Emocjonalny i społeczny aspekt karmienia
 2. Pozycjonowanie pacjenta- prawidłowe pozycje karmienia
 3. Regulacja napięcia mięśniowego całego ciała
 4. Rola integracji sensorycznej w procesie karmienia
 5. Techniki wspomagające prawidłowy tor oddychania
 6. Torowanie prawidłowych wzorców odruchowych w obszarze ustno twarzowym (połykanie, ssanie, gryzienie, żucie)
 7. Ustalenie symetrii głowy i aktywizowanie ruchów języka
 8. Mobilizacja i kontrola żuchwy ( ustalenie symetrii i domknięcie jamy ustnej)
 9. Techniki karmienia (kompensacyjne, adaptacyjne, restytucyjne)
 10. Zasady karmienia i rozszerzanie diety dzieci
 11. Propozycje pokarmów i sposoby zwiększania ich kaloryczności

Prowadzące:

Anna Maria Pękacka (Szwajcaria)

Ukończyła studia z zakresu lingwistyki klinicznej na Uniwersytecie w Bielefeld (Nadrenia i Północna Westfalia, 2013 Niemcy). Do 2012 roku pracowała w LWL-Klinikum Gütersloh na oddziałach neurologicznym i udarowym (tzw. stroke unit). Od 2012 roku pracuje w Szwajcarii między innymi jako logopeda prowadzący w centrum szpitalnym Oberwallis oraz doradca zespołu ds. dysfagii w Nestle Health Science. Wśród ukończonych przez nią kursów można wymienić m.in:

 • Lee Silvermann Voice Treatment (LSVT) Würzburg
 • Połykanie i oddychanie w terapii z respiratorem w szwajcarskim centrum paraplegii w Nottwil
 • Funkcjonalna Terapia Dysfagii Monachium
 • Pozycjonowanie ciała (kurs Bobath) Bellikon, Szwajcaria

Jest aktywnym członkiem Szwajcarskiego Towarzystwa Dysfagii (Schweizerischen Gesellschaft für Dysphagie, SGD).

Swoją wiedzą oraz umiejętnościami dzieli się w trakcie autorskich szkoleń i wykładów przygotowywanych m. in dla pracowników szpitali największego szwajcarskiego ubezpieczyciela od wypadków, SUVA.

Yonie Bonawie (Singapur)

Yonie Bonawie – matka i terapeuta siedemnastoletniej Edury z autyzmem.

Jest wykwalifikowanym terapeutą w dziedzinie wieloprofilowej i polisensorycznej terapii z ciałem. Od 10 lat prowadzi prywatną praktykę w Singapurze i cieszy się dużym szacunkiem i uznaniem wśród rodziców i innych terapeutów. Od 2007 roku organizuje międzynarodowe turnusy rehabilitacyjne. Zapraszana jest przez różne ośrodki rehabilitacyjne w Malezji, Indonezji, Australii, USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii.

Jej osobiste doświadczenia jako matki autystycznego dziecka przyczyniły się do poszukiwań nowych rozwiązań, aby poprawić jakość życia oraz stan zdrowia swojej córki. Ukończyła liczne specjalistyczne kursy i opanowała wiele technik z zakresu terapii nieprawidłowych odruchów według Dr Sally Goddard . Opanowała wschodnie techniki pracy z ciałem Jin Shin Jyutsu. Studiowała w Australii osteopatie u Toma Bowena, terapię czaszkowo – krzyżową, hipnozę oraz techniki znoszenia bólu według koncepcji Rossa Emmetta. Studiuje w USA u Dr. Bruno Chikly w Health Institute osteopatię oraz referencje i programowanie mózgu.

Jej wrodzony talent do pracy terapeutycznej w połączeniu z umiejętnościami i kreatywnością, sprawia że jest wyjątkowym terapeutą i nauczycielem.

Uzyskane przez Yonie sukcesy w rehabilitacji własnej córki oraz wielu innych osób niepełnosprawnych stanowią motywację dla rodziców i inspirację dla terapeutów.

dr Anna Regner

Jest wykładowcą na Podyplomowych Studiach Logopedii Klinicznej i Neurologopedii na Wydziale Nauk o Zdrowiu przy Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Przez piętnaście lat była kierownikiem Podyplomowych Studiów z Wczesnej Interwencji i Wspomagania Małego Dziecka przy DSW we Wrocławiu.

Odbyła liczne kursy i szkolenia zarówno w kraju jak i za granicą z zakresu integracji sensorycznej, masażu niemowlęcego, terapii ustno twarzowej Castillo Moralesa, terapii czaszkowo- krzyżowej, technik znoszenia bólu wg koncepcji Rossa Emmetta i inne.

Uczestniczy od wielu lat w konferencjach naukowych i turnusach międzynarodowych m.in. w USA, Kanadzie, Singapurze, Malezji, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Jest członkiem Stowarzyszenia Castillo Moralesa.

Dorota Regner

Dorota Regner jest pracownikiem Kliniki Neurologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, doktorantką na Uniwersytecie Medycznym, logopedą klinicznym i dyplomowaną pielęgniarką.

Udziela pomocy logopedycznej dzieciom i dorosłym w karmieniu terapeutycznym i wspomaganiu oddychania u pacjentów z rurką tracheotomijną i/lub sondą do żołądka (PEG).

Informacje:

Turnus przeznaczony dla rodziców z dziećmi z PEG iem

Miejsce szkolenia: Wierzbice (koło Wrocławia), ul. Lipowa 44
Zakład opieki leczniczej

Cena: informacja u organizatora

Informacje o wpłatach – tutaj

Wszelkich informacji udziela organizator: dr Anna Regner
Kontakt: regneranna@gmail.com lub +48 600 394 932

Regulamin szkolenia: PDF

Aby zapisać się na szkolenie, proszę wypełnić formularz zgłoszeniowy. Skontaktuję się z Państwem telefonicznie lub przez e-mail w celu potwierdzenia zajęć.